دلایل گرم نشدن شوفاژ برقی

گرم نشدن شوفاژ برقی | شوفاژ برقی یکی از ایمن ترین و به روزترین وسایل گرمایشی مورد استفاده مردم در هر مکانی که دارای نیروی برق است می باشد. شوفاژ برقی نیز مانند شوفاژ عادی از پره های فلزی متصل به هم تشکیل شده که وظیفه انتقال گرمای مایع درون خود به محیط اطراف را به عهده دارد، با این تفاوت که مایع درون شوفاژ برقی آب نبوده و بجای آب از روغن استفاده شده است، که این روغن دائمی بوده و نیازی به تعویض ندارد. و برخلاف آب باعث زنگ زدگی قسمت های فلزی در تماس با آن نشده و خطر انفجار بر اثر تبخیر آب در آن وجود ندارد.

نحوه ی کار شوفاژ برقی

نحوه کار شوفاژ برقی به این صورت است که شما ابتدا درجه حرارت شوفاژ برقی را روی عدد مورد نظر خود قرار داده که با برقراری جریان برق، المنت موجود در داخل دستگاه شروع به تولید گرما می کند. با انتقال گرمای تولید شده به روغن داخل شوفاژ روغن نیز این گرما را به پره های فلزی و سپس به محیط منتقل می کند.

خراب شدن و گرم نشدن شوفاژ برقی

تمام دستگاه های الکتریکی مستعد نقص و خرابی به دلایل مختلفی اعم از کیفیت پایین دستگاه خریداری شده، عدم استفاده اصولی از دستگاه و موارد دیگر هستند. شوفاژ برقی نیز از این قاعده مستثنی نبوده و هر آن به هر دلیلی امکان درست کار نکردن شوفاژ برقی و گرم نشدن آن وجود دارد که در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با اصلی ترین این موارد آشنا کنیم. چنانچه نیاز به تعمیر شوفاژ برقی داشتید با مجموعه فنی بلد در تماس باشید

عمده ترین دلایل خراب شدن و داغ نشدن شوفاژ برقی عبارتند از:

۱٫ خراب شدن کلیدهای برق شوفاژ برقی

کلیدهای برق در هر دستگاه وظیفه ی قطع و وصل کردن جریان برق ورودی به آن دستگاه را بر عهده دارند. ابتدایی ترین مشکل برمیگردد به کلیدهای برق دستگاه و این که آیا این کلیدها عمل اتصال جریان الکتریکی را به درستی انجام می دهند یا خیر.در صورت خرابی این کلیدها یا قطع اتصالات مرتبط به این قطعه می تواند زمینه ساز بروز مشکلات آتی باشد.

۲٫ مشکل کابل رابط (سیم کشی) شوفاژ برقی

کابل رابط (سیم کشی) جریان الکتریکی را بین قسمت های مختلف و مورد نیاز دستگاه برقرار کرده و در صورت سالم بودن بقیه اجزای دستگاه باعث تولید گرما می شود. در صورت گرم نشدن شوفاژ برقی باید بررسی کرد و دید که آیا سیم کشی و یا همان کابل رابط دستگاه سالم بوده و همچنین آیا نشانه-ای از پارگی و قطع شدگی در آن دیده می¬شود که در این صورت باید اقدام به ترمیم یا تعمیر آن کرد.

۳٫ عملکرد نادرست سنسورهای شوفاژ و داغ نشدن نشدن شوفاژ برقی

سنسورهای شوفاژ برقی با تشخیص حرارت باعث عملکرد صحیح شوفاژ برقی می شوند. وقتی این سنسورها دچار مشکل بشوند سیگنال های صحیحی را به برد ارسال نمی کنند و دریافت ناصحیح این سیگنال ها باعث عملکرد نادرست برد و شوفاژ می شود که نقص در عملکرد باعث گرم نشدن شوفاژ برقی می شوند.

۴٫ نقش خرابی ترموستات در گرم نشدن شوفاژ برقی

ترموستات وظیفه قطع و وصل کردن ولتاژ ورودی به المنت برای رسیدن به دمای معین شده را برعهده دارد. به عبارتی ترموستات تعیین کننده حداکثر گرمایی است که باید در شوفاژ وجود داشته باشد.

در صورتی که ترموستات شوفاژ برقی خراب شده باشد، تشخیص دما با خطا مواجه شده و ممکن است دمای روغن به میزان مورد نیاز نرسیده و جریان برق ورودی به المنت را زودتر قطع کند. که این موضوع باعث گرم نشدن شوفاژ برقی به میزان موررد نیاز خواهد شد.

۵٫ نقص در کارکرد برد الکترونیک شوفاژ برقی

برد الکترونیکی به نوعی نقش اتاق فرمان را در وسایل الکتریکی ایفا می¬کند. در صورتی که برد الکترونیکی شوفاژ برقی دچار ایراد شود، توانایی تشخیص دما را از دست داده و ممکن است در هر دمایی دستور قطع ولتاژ را از المنت بدهد.

۶٫ خرابی المنت در داغ نشدن شوفاژ برقی

حرارت لازم برای گرم کردن روغن داخل شوفاژ با استفاده از جریان برق به وسیله المنت  های لوله ای شکل تامین می شود. اگر این المنت ها دچار مشکل شوند و یا از کار بیافتند، حتی با توجه به سالم بودن دیگر بخش های شوفاژ برقی گرمایی تولید نخواهد شد.

البته درصد خراب شدن و یا از کار افتادن المنت ها از دیگر موارد ذکر شده کمتر می باشد ولی در هر صورت چک کردن تمامی موارد دخیل در تولید گرمای شوفاژ برقی در صورت گرم نشدن امری است که باید به آن توجه نمود. دلیل دیگری که مربوط به المنت شوفاژ برقی می باشد احتمال نیم سوز شدن آن می باشد که این موضوع نیز باید بررسی شود.

۷٫ تنظیمات نادرست شوفاژ برقی

گاهی اوقات پیش می آید که تنظیمات مربوط به شوفاژ برقی درست اعمال نشده باشد و هم زمان کلیدهای المنت فعال نشده و یا میزان درجه حرارت شوفاژ بدرستی تنظیم نشده باشد. در این صورت نیز شوفاژ برقی گرم نخواهد شد. بنابراین قبل از روشن کردن دستگاه تنظیمات مناسب دما تنظیم شده و سپس شوفاژ برقی را روشن کنید.


ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*

code