روشن نشدن شوفاژ برقی

روشن نشدن شوفاژ برقی | شوفاژ برقی از جمله وسایل برقی می­باشد که مدت زمان کمی است در منازل و محل­های کار جایگزین بخاری­ها یا هیترهای برقی برای تولید گرما شده است. در شوفاژهای برقی به هنگام مواجه با مشکلات احتمالی می­توان به یک مرکز تعمیر شوفاژ برقی مراجعه کرد.

در این مقاله قصد داریم دلایل و عللی که موجب روشن نشدن شوفاژ برقی می شود را بررسی کرده و راه حل هر کدام را برای شما توضیح دهیم.

بررسی دلایل روشن نشدن شوفاژ برقی

هنگامی که شوفاژ برقی شما روشن نمی­شود قبل از هرکاری به سراغ بررسی اتصالات برق بروید و مطمئن شوید که شوفاژ به برق متصل باشد زیرا ممکن است هنگام جابجایی از پریز جدا شده باشد، و یا اینکه پریز دچار اتصالی باشد و برق را به درستی هدایت نکند.

برای چک کردن پریز می­توانید از فازمتر استفاده کنید. اگر کابل برق در پریز باشد و پریز دچار مشکل نباشد، مرحله بعد بررسی اتصال سیم­های فاز و نول در کلید و درگاه برد شوفاژ برقی می­باشد. چیدمان مدار الکتریکی رادیاتور برقی در شکل زیر آمده است.

مدار الکتریکی در روشن نشدن شوفاژ برقی

این مدار دارای دو المنت حرارتی، دو عدد کلید یک پل ،یک عدد ترموستات قابل تنظیم، یک عدد فیوز و یک عدد ترمینال می­باشد. مقاومت های r1 ,r2 مربوط به تنظیم ولتاژ لامپ­ها هستند و ولتاژ هر یک  حدودا ۱۵۰ کیلو اهم است. مقدار مقاومت هریک از المنت های R1وR2حدودا ۳۰٫۳ اهم و توان آن ۱۶۰۰ وات است. S1و S2 علائم اختصاری کلید قطع و وصل المنت، θ نیز نشان دهنده ترموستات رادیاتور است.

 

در شوفاژهای برقی کلیدهای تک پل خاموش و روشن دارای یک لامپ کوچک است که با اتصال به برق و روشن کردن دستگاه، آن نیز روشن می­­شود که با بررسی آن نیز می­توان اتصال برق را چک کرد. اگر این لامپ خاموش باشد باید از آومتر برای بررسی برقرار بودن جریان برق کمک گرفت.

المنت در روشن نشدن شوفاژ برقی

اگر از وجود جریان برق در مدار اطمینان حاصل کردید نوبت آن می­رسد که به سراغ قطعات دیگر بروید. یکی از آن قطعات المنت می­باشد. المنت رادیاتور برقی از نوع لوله­ای بوده و به جهت کنترل و عمکرد مناسب درجه حرارت محیط، نوع المنت را از نوع دوتایی انتخاب می­کنند.

تشخیص خرابی این قطعه آسانتر از بقیه قسمت­های شوفاژ برقی است، چون معمولا خرابی المنت بر اثر شکستگی آن است می­باشد. ولی برای مطمئن شدن از سلامت المنت، ولتاژ دو سر المنت با اهم­ متر تست شود و در صورت خراب بودن المنت باید اقدام به تعویض آن کرد.

دلایل دیگر برای شوفاژ برقی که روشن نمی شود

دلایل دیگر خاموش شدن شوفاژ برقی می­تواند مربوط به هرکدام از قطعات دیگر باشد که با نقص فنی ربرو شده و مانع روشن شدن شوفاژ برقی می­شوند که از جمله این قطعات می­توان به سوئیچ­ها و یا ترموستات دستگاه اشاره کرد. ترموستات در هر دو نوع رادیاتور­های برقی از نوع بی متالی است که قابل تنظیم توسط سر ولوم می­باشد.

شوفاژهای برقی بر اساس نوع ساختاری که دارند ممکن است که با مشکلات مختلفی روبرو شوند. به طور کلی شوفاژهای برقی بر اساس ساختاری که دارند دو مدل اصلی را شامل می­شوند که بر اساس وجود یا نبود برد تقسیم بندی شده­اند.

بر همین اساس نوع شوفاژ برقی برای بررسی مشکل آن مهم است. اگر شوفاژ برقی شما دارای برد الکترونیکی است بهتر است از یک محافظ برق مرغوب و باکیفیت استفاده کنید تا از نوسانات برق جلوگیری کند زیرا که تغییر ولتاژ در نبود محافظ باعث آسیب به برد شده و شوفاژ دیگر روشن نخواهد شد پس یکی دیگر از اصلی­ترین دلایل روشن نشدن شوفاژ برقی آسیب برد الکترونیکی می­باشد.

 جدا از اینکه مدل شوفاژ برقی شما دارای برد هست یا خیر، نکات خیلی مهمی برای استفاده از شوفاژ برقی وجود دارد که حتما باید به آن توجه نمود. از جمله این نکات ضروری مدت زمانی است که  از دستگاه استفاده می­کنید، به هیچ عنوان نباید زمان خیلی طولانی از توان بالای دستگاه کار کشید زیرا با این کار شما آسیب بسیار شدیدی به برد، سنسورها و سیم­کشی شوفاژ برقی وارد می­شود، که در نتیجه این آسیب شوفاژ برقی شما دیگر روشن نمی­شود و نیاز خواهید داشت تا حتما برای رفع مشکل به وجود آمده به تعمیرکار مجاز مراجعه کنید.

 


ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*

code